Diabetologia

Cukrzyca to powszechna choroba polegająca na zaburzeniu gospodarki węglowodanami, a w konsekwencji także dochodzi do zaburzenia przemiany białek i tłuszczów. Charakteryzuje się ona hiperglikemią, czyli podwyższonym stężeniem glukozy we krwi. Dochodzi do tego na skutek braku insuliny (cukrzyca typu 1) bądź jej nieprawidłowego działania (cukrzyca typu 2). Przewlekła hiperglikemia doprowadza do powikłań wielonarządowych prowadzących do zaburzeń widzenia, chorób nerek, serca oraz zaburzeń neurologicznych.

Cukrzyca typu 1 to choroba najczęściej rozpoczynająca się u dzieci i młodzieży (pomiędzy 10 i 12 rokiem życia oraz u młodzieży pomiędzy 16 i 19 rokiem życia). Do braku insuliny dochodzi najczęściej na skutek „zablokowania” trzustki przez przeciwciała. Rocznie zapada na tę chorobę nieco mniej niż jedna osoba na dziesięć tysięcy.

Cukrzyca typu 2, zwana też cukrzycą osób dorosłych, jest najczęściej spotykaną odmianą tej choroby. Przyczyną tej choroby jest postępująca odporność komórek i tkanek organizmu na działanie insuliny, co z kolei zmusza trzustkę do zwiększonej produkcji tego hormonu. W pewnym momencie ilość wymaganego hormonu przekracza zdolności produkcyjne trzustki. To prowadzi w dłuższym okresie czasu do uszkodzenia trzustki, która przestaje w końcu wytwarzać insulinę. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią około 4% społeczeństwa.

Diabetologia jest nauką zajmującą się przyczynami, objawami, powikłaniami oraz leczeniem cukrzycy. Diabetolog jako specjalista zajmujący się leczeniem cukrzycy, rozpoznaje u chorego jej typ i w zależności od tego zaleca choremu odpowiednie postępowanie (zmiana trybu życia, dieta) oraz decyduje o wyborze sposobu leczenia.

Cukrzyca to choroba, której nie da się na obecnym poziomie rozwoju medycyny wyleczyć. Współcześnie dąży się do tego, by leczyć wszystkie zaburzenia związane z tą chorobą, a nie tylko kontrolować stężenia cukru we krwi. Celem tego kompleksowego podejścia do leczenia cukrzycy jest uzyskanie także prawidłowego ciśnienia tętniczego oraz prawidłowej gospodarki lipidowej. Uzyskać to można poprzez redukcję masy ciała pacjenta, zwiększenie jego aktywności fizycznej, ustalenie odpowiedniej diety, odpowiednie leczenie.
Podstawowe objawy cukrzycy to wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu (również w nocy), utrata masy ciała mimo wzmożonego apetytu. Cukrzycę diagnozuje się poprzez wykonanie badań krwi i moczu. W tym celu zapraszamy do naszego Punktu Pobrań czynnego od poniedziałku do piątku od 7 do 12, sobota 7 – 11.
W celu ustalenia odpowiedniej diety nasza przychodnia zaprasza na konsultację do dietetyka, który dogłębnie zanalizuje dotychczasową dietę i wskaże najlepsze drogi żywieniowe dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.

  • diagnostyka i leczenie cukrzycy typu 1 i 2 oraz towarzyszących zaburzeń metabolicznych
  • diagnostyka laboratoryjna
dr n. med. Jan Dąbrowski - Endokrynologia, diabetologia

Jan Dąbrowski

dr n. med.

https://www.orto-medica.pl/dr-n-med-jan-dabrowski/