Profilaktyka stomatologiczna ma na celu zapobieganie powstawania chorób zębów i przyzębia (tkanek otaczających zęby). Profesjonalne zabiegi higieniczne wykonywane w gabinecie służą nie tylko poprawie estetyki, ale przede wszystkim mają na celu wzmocnienie zębów.

Do zabiegów profilaktycznych wykonywanych w naszej przychodni należą:

- profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego (skaling ultradźwiękowy),

- usuwanie osadów i przebarwień przy pomocy piaskarki profilaktycznej (piaskowanie),

- polerowanie zębów mające na celu zmniejszenie ich wrażliwości oraz estetyczne wybielenie,

- usuwanie wszelkiego rodzaju nawisów i miejsc retencji dla płytki bakteryjnej (np. stałych nawisających wypełnień),

- fluoryzację zębów przy pomocy stężonych preparatów fluorowych,

- instruktaż higieny jamy ustnej obejmujący naukę prawidłowych technik szczotkowania, doboru szczoteczki, nici dentystycznych i innych ważnych akcesoriów do higieny jamy ustnej,

- lakowanie bruzd: wypełnienie bruzd i zagłębień w zdrowych zębach w celu zabezpieczenia przed próchnicą.

 

Skaling to zabieg usuwania kamienia oraz złogów nazębnych z górnego i dolnego łuku zębowego za pomocą ręcznych bądź mechanicznych ultradźwiękowych skalerów stomatologicznych.

 

Co to jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to zmineralizowana warstwa płytki nazębnej. Kamień może powstawać pod i nad dziąsłem i jest przyczyną stanów zapalnych przyzębia (tkanek otaczających zęby). Kamień nazębny tworzy retencję dla płytki bakteryjnej, co może prowadzić do poważniejszych problemów, w tym ubytków zębów, chorób i zapalenia dziąseł (paradontoza) oraz obniżenia poziomu kości, co w efekcie odsłania korzenie zębów. Tak więc osoby, które często piją kawę lub herbatę albo palą papierosy, powinny zwracać szczególną uwagę na zapobieganie powstawania kamienia nazębnego. Kamień nazębny może usunąć lekarz stomatolog w procesie tak zwanego skalingu. Skaling powinien być wykonywany 1-2 razy w roku, a w przypadku istnienia zmian zapalnych dziąseł lub niektórych chorób ogólnoustrojowych 3-6 razy w roku.

 

Piaskowanie to zabieg polegający na usunięciu przebarwień, osadu i kamienia nazębnego na zębach za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin czyszczących (wodorowęglan sodu) i powietrza. Naszym pacjentom zalecamy usuwanie osadu co 6-12 miesięcy. Pacjentom szczególnie podatnym na przebarwienia zębów, czyli palącym papierosy, pijącym duże ilości kawy, herbaty czy czerwonego wina zaleca się częstsze wizyty, nawet co 3-4 miesiące. Piaskowanie szczególnie sprawdza się w przypadku pacjentów ortodontycznych. Ze względu na trudności w prawidłowym oczyszczaniu zębów, zaleca się takim osobom piaskowanie raz na 3 miesiące.

 

Pełen pakiet profilaktyczny zaleca się szczególnie u pacjentów:

- pierwszorazowych, rozpoczynających cały cykl leczenia stomatologicznego,

- ortodontycznych: przed leczeniem ortodontycznym, w trakcie oraz po leczeniu i zdjęciu aparatów,

- przed zabiegiem wybielania zębów,

- protetycznych: przed wykonaniem małych i dużych prac protetycznych.

 

Fluoryzacja czyli lakierowanie zębów polega na pokrywaniu gładkich powierzchni zębów preparatami zawierającymi fluor. W ten sposób zewnętrzna warstwa szkliwa uodparnia się na działanie kwasów oraz znosi nadwrażliwość zębów. Lakierowanie należy przeprowadzić na zębach wcześniej odpowiednio przygotowanych i wypolerowanych oraz przede wszystkim zdrowych. Fluoryzacja w takim samym stopniu zalecana jest dzieciom jak i dorosłym. Chroni przed powstawaniem próchnicy zarówno u młodych (uzębienie mleczne) jak i starszych pacjentów (uzębienie stałe).
 

Przychodnia Lekarska
ORTO-MEDICA
Braci Niemojowskich 4
62-800 Kalisz
Poland
Zapisz się! Poinformujemy Cię o promocjach!
Realizacja Webpoland - Strony internetowe
Copyright © by ORTO-MEDICA. All rights reserved 2012