Konsultacja ortodontyczna podzielona jest na dwa etapy :

KONSULTACJA WSTĘPNA - na której gromadzona jest dokumentacja medyczna stanowiąca podstawę do wykonania analizy ortodontycznej. Na wizycie tej pobierane są wyciski z których sporządzane są modele diagnostyczne, wykonywany jest także komplet zdjęć cyfrowych (zewnątrz/wewnątrzustnych), oraz zdjęć rentgenowskich (pantomograficzne i cefalometryczne).

 

KONSULTACJA WŁAŚCIWA - na której po przeprowadzonym badaniu klinicznym i wnikliwej analizie dokumentacji medycznej przedstawiona zostaje diagnoza, a także właściwy dla pacjenta plan leczenia. Chcąc przystąpić do leczenia ortodontycznego pacjent powinien mieć na uwadze, że podczas aktywnego leczenia aparatem stałym jedyną troską i zmartwieniem lekarza i pacjenta powinno być samo leczenie ortodontyczne. W związku z tym wszystkie problemy i aspekty leczenia zachowawczego, endodontycznego i chirurgicznego powinny zostać uregulowane przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego. Wszystkimi problemami zajmujemy się na miejscu w przychodni w związku z czym pacjent nie musi się martwić, że zostanie odesłany do innego lekarza lub innej placówki. Leczeniem zajmujemy się kompleksowo.

Przygotowanie pacjenta do założenia stałego aparatu :
W ramach przygotowania pacjenta do założenia aparatu wykonuje sie tzw. skaling czyli usunięcie i oczyszczenie złogów nazębnych z górnego i dolnego łuku zębowego, następnie dokładnie oczyszcza się zęby, piaskuje oraz poleruje. Po takiej sesji pacjent jest solidnie przygotowany do dalszego leczenia.

ZAKŁADANIE APARATU STAŁEGO I WIZYTY KONTROLNE - zasadnicze elenenty aparatu mocowane są przez ortodontę na zębach, po uprzednim ich profesionalnym oczyszczeniu, za pomocą specjalnego kleju i pozostaje w jamie ustnej w niezmienionej pozycji przez cały okres leczenia. Do zamków za pomocą tzw. ligatur dowiązywany jest łuk ortodontyczny. Wszystkie elementy aparatu stałego ortodontycznego są aktywowane, wymieniane lub kontrolowanie co kilka tygodni (3-7).

ZDEJMOWANIE APARATU - zdejmowanie aparatu jest to zabieg trwający około 2 godziny. Ma on na celu usunięcie elementów aparatu ortodontycznego i oczyszczenie zębów. W trakcie tego zabiegu dokładnie oczyszcza się i poleruje zęby, wykonuje się także piaskowanie oraz usunięcie kamienia nazębnego, fluoryzację, podklejenie retainera i/lub wykonanie pozycjonera. Po wykonaniu przeglądu stomatologicznego pobierane są wyciski końcowe a także wykonywana jest fotografia cyfrowa orz zdjęcie RTG.

OKRES STABILIZACJI - okres ten rozpoczyna się od momentu zdjęcia aparatu i trwa minimum połowe aktywnego okresu leczenia ortodontycznego. Najlepsze efekty stabilizacji osiągamy dopiero po kilku latach. Wyróżniamy dwa typy retencji. Przyklejony na stałe od wewnętrznej strony zębów drucik ( najczęsciej od kła do kła) oraz specjalna indywidualna płytka. Czasami wymagane jest zastosowanie dwóch typów retencji jednocześnie. Etap spabilizacji jest równie ważny jak aktywny okres leczenia i wymaga również wizyt kontrolnych. Pierwsza następuje ok 3 miesiąca od zdjęcia aparatu, następne odbywają się co pół roku.

Przychodnia Lekarska
ORTO-MEDICA
Braci Niemojowskich 4
62-800 Kalisz
Poland
Zapisz się! Poinformujemy Cię o promocjach!
Realizacja Webpoland - Strony internetowe
Copyright © by ORTO-MEDICA. All rights reserved 2012