Aparaty ruchome - są to aparaty samodzielnie wkładane i wyjmowane przez pacjenta. Mają zastosowanie w wieku 5-12 lat czyli wtedy, kiedy dziecko rośnie. Zależnie od leczonej wady mają różną budowę akrylowego korpusu i różne elementy składowe ( śruby, klamry, sprężyny, łuki). Są wykonywane indywidualnie dla każdego pacjenta, dlatego dziecko może wybrać ulubiony kolor aparatu. Aparaty te są skuteczne, o ile zostaną zastosowane w odpowiednim momencie wzrostu, ich konstrukcja będzie odpowiednia do leczonego przypadku, a pacjent będzie sumiennie przestrzegał zaleceń lekarza. Należy jednak pamietać, że aparaty ruchome nie służą do idealnego ustawienia zębów i nie jest to przy ich pomocy możliwe. Dzięki nim harmonizujemy podstawy kostne, pracę mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych. Ostateczne ustawienie zębów jest możliwe aparatem stałym po zakończeniu wzrostu.
Pacjent może zdecydować się na aparaty:
Metalowe zamki Victory Series™ – standardowe rozwiązanie w ortodoncji cechuje duża siła wiązania oraz wygoda ligaturowania. W celu zapewnienia łatwiejszej obsługi zamki wyposażone są w gładkie, wydłużone dwuramienne skrzydełka, przesunięte w kierunku dodziąsłowym. Głębokie podcięcia pod skrzydełkami zapewniają łatwość i stabilność ligaturowania.
Metalowe zamki Victory Series™ Low Profile – z pewnością dadzą pacjentom wiele powodów do zadowolenia. W przeciwieństwie do innych zamków konwencjonalnych o zredukowanych wymiarach , mają niskoprofilową budowę zapewniającą estetykę oraz wygodę użytkowania przez pacjenta. Oprócz wprowadzenia niskoprofilowej budowy, zmniejszono również wymiar pionowy, co ułatwia pacjentowi utrzymanie higieny. Niskoprofilowy zamek z zaokrąglonymi skrzydełkami jest wygodny dla pacjenta, ułatwia ligaturowanie i posiada zalety estetycznych małych metalowych zamków.
Złote zamki Victory Series™ – są dostępne w wersji pokrytej 24-karatowym złotem. Stanowią one pod względem estetycznym alternatywę dla tradycyjnych metalowych zamków o stalowym kolorze. Dzięki warstwie złota zamki wyglądają jaśniej w porównaniu do zamków wykonanych z azotku tytanu.
Ceramiczne zamki Clarity™ – z wzmocnionym metalowym slotem łączą pożądany przez pacjentów wygląd z funkcjonalnością niezbędną dla lekarza. Zamki ceramiczne Clarity są rozwiązaniem najwyższej klasy i dają pacjentom wiele powodów do uśmiechu. Są nimi: specjalnie wymodelowany kształt zapewniający wygodę, atrakcyjny wygląd dzięki przezroczystości materiału i co zapewne najważniejsze, pewność siebie wynikającą z używania zamków, których korzystny wygląd współgra z ich skutecznością.
Ceramiczne zamki Clarity™ Advanced – rewolucyjna brylantowa estetyka. Wykonane z materiału o zwiększonej gęstości i wytrzymałości zamki zapewniają duży komfort pacjenta, niski profil i małe rozmiary. Zamki o zaokrąglonych brzegach ograniczają powstawanie podrażnień. Przezierny materiał, który zlewa się z naturalnym kolorem Twoich zębów, sprawia, iż aparat jest prawie niewidoczny w trakcie leczenia i pozwala Ci na śmiały i szeroki uśmiech.
Zamki samoligaturujące metalowe SmartClip™ – innowacyjne prace naukowców firmy 3M Unitek doprowadziły do powstania mechanizmu zatrzaskowego, który stanowił o utworzeniu pierwszego prawdziwego samoligaturującego zamka ortodontycznego. Stosując zamki samoligaturujące nie trzeba otwierać lub zamykać jakichkolwiek elementów. Zintegrowane zatrzaski wykonane ze stopu niklowo-tytanowego pozwalają na łatwe i proste wprowadzanie i usuwanie łuku. Tylko system zamków samoligaturujących pozwala pacjentowi na zachowanie pełnej higieny jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego z racji braku i całkowitego wyeliminowania ligatur gumowych („gumeczek”) nakładanych na zamki w tradycyjnym aparacie ortodontycznym.
Zamki samoligaturujące ceramiczne Clarity™ SL – zamki łączą zalety zamków samoligaturujących oraz estetyki ceramicznych zamków Clarity ze wzmocnionymi metalowymi slotami. Zalety tego systemu są niepodważalne, a o atrakcyjności dla pacjentów świadczą:
⁃ estetyczny, przezroczysty zamek,
⁃ brak ligatur, które ulegają przebarwieniom,
⁃ wygoda zamków samoligaturujących,
⁃ możliwość wydłużenia odstępów między wizytami,
⁃ możliwość skrócenia czasu leczenia,
⁃ skrócenie czasu wizyt oraz wykonywania czynności na fotelu,
⁃ higiena i wygoda wynikająca z gładkich i zaokrąglonych brzegów, braku ligatur (ogranicza powstawanie płytki bakteryjnej),
⁃ otwarty slot, ułatwiający utrzymanie higieny.
Elementy dodatkowe - w niektórych wadach, oprócz zamków niezbędne są różnego rodzaju dodatkowe elementy - na podniebienie, pod język lub wyciągi wewnątrz/zewnątrzustne. Może też być konieczne zastosowanie tzw. mikroimplantów wspomagających pracę aparatu stałego i usuwanych po zakończeniu leczenia.