Reumatologia to dziedzina medycyny wewnętrznej zajmująca się diagnostyką i leczeniem schorzeń stawów, kości oraz ogólnoustrojowych chorób zapalnych tkanki łącznej. Mają one różne przyczyny i wymagają specyficznego leczenia. Wbrew powszechnie utartej opinii dotyczą nie tylko osób starszych, ale również osób młodych, zwłaszcza kobiet.

 
Diagnostyka i leczenie:

- reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS),
- łuszczycowego zapalenia stawów (ŁZS) i innych chorób zapalnych stawów,
- zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK),
- tocznia układowego i innych układowych chorób tkanki łącznej,
- zapalenia naczyń,
- zapalenia mięśni,
- choroby zwyrodnieniowej stawów,
- dny moczanowej,
- fibromialgii.
 

 

Osteoporoza to metaboliczna choroba kości, polegająca na postępującym ubytku masy kostnej. Na ogół początkowo przebiega bezobjawowo, w późniejszej fazie objawia się tzw. „niskoenergetycznymi” złamaniami kości, tzn. złamaniami przy niewielkich urazach. Szacuje się, że ok. 200 milionów osób na świecie i ok. 3 milionów osób w Polsce choruje na osteoporozę. WHO uznała osteoporozę za jedną z głównych chorób cywilizacyjnych.

 

Kto powinien skorzystać z porady specjalisty?

- każda kobieta po menopauzie, celem oszacowania ryzyka osteoporozy (wizyta profilaktyczna) i ewentualnego wdrożenia odpowiedniego postępowania (zalecenia dietetyczne, zalecenia dotyczące aktywności ruchowej, w niektórych przypadkach farmakoterapia);
- każda osoba niezależnie od płci u której wystąpiły „niskoenergetyczne złamania”;
- kobiety, których matki miały stwierdzoną osteoporozę lub doznawały zlamań;
- osoby w różnym wieku, nie stroniące od używek (kawa, papierosy, alkohol) zwłaszcza gdy w ich diecie rzadko pojawia się mleko lub jego przetwory;
- pacjenci będący pod opieką innych specjalistów, chorujący m.in. na choroby tarczycy, przewlekłe choroby przewodu pokarmowego, nerek oraz osoby leczone z różnych powodów sterydami lub lekami przeciwkrzepliwymi.
 

Przychodnia Lekarska
ORTO-MEDICA
Braci Niemojowskich 4
62-800 Kalisz
Poland
Zapisz się! Poinformujemy Cię o promocjach!
Realizacja Webpoland - Strony internetowe
Copyright © by ORTO-MEDICA. All rights reserved 2012