Staw biodrowy

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest przewlekłym schorzeniem o wieloczynnikowej etiologii, która jest następstwem zaburzenia równowagi pomiędzy procesami regeneracji i degradacji chrząstki stawowej i tkanki podchrzęstnej. Choroba zwyrodnieniowa może obejmować jeden staw lub kilka. W dużej mierze skorelowane jest to z procesem starzenia się. Powoduje utratę samodzielności, pogłębianie się niepełnosprawności u osób starszych. Jej następstwem są dolegliwości bólowe. Statystycznie choroba zwyrodnieniowa bioder częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego jest zespołem zmian patologicznych powstających w następstwie różnych przyczyn, charakteryzujących się uszkodzeniem chrząstki stawowej i podchrzęstnej warstwy kostnej. Choroba zwyrodnieniowa bioder w ostatnich latach stanowi niemałe wyzwanie dla lekarzy. Diagnostyka opiera się na dokładnym badaniu klinicznym i radiologicznym, w którym stwierdza się dominantę bólu. Bóle biodra są objawem zmian zwyrodnieniowych w stawie. Najczęściej występuje ból uda, pachwiny oraz stawu kolanowego, czasami ból w pośladku.

Metody leczenia choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego zależą od stopnia zaawansowania procesu chorobowego, reakcji chorego na ból i związane z chorobą ograniczenia czynności życia codziennego oraz wieku i stanu ogólnego. W leczeniu obowiązuje zasada postępowania kompleksowego, które obejmuje profilaktykę, leczenie zachowawcze oraz leczenie operacyjne.

Leczenie operacyjne choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego obejmuje osteotomię, usztywnienie stawu oraz endoprotezoplastykę.
Osteotomię stosuje się w celu zapobiegania lub opóźnienia coxartrozy (czyli zwydrodnienia stawu biodrowego). Metoda ta stosowana jest u osób młodych (poniżej 25 roku życia), u których specjalista nie stwierdza zmian patologicznych w obrębie stawów a jedynie zaburzenia osiowości kończyn.
Endoprotezy stawu biodrowego można podzielić na dwa typy. Różnica związana jest ze sposobem mocowania w tkance kostnej. W związku z powyższym endoprotezy dzielimy na:
• Cementowe,
• Bezcementowe.
Prawidłowo skonstruowana, dobrana i założona endoproteza, pomimo iż ewidentnie poprawia jakość życia chorego, nie jest w stanie zastąpić naturalnego stawu. Bardzo ważne jest odpowiednie postępowanie usprawniające, dzięki któremu endoproteza służy na dłuższy okres.
 

 

Przychodnia Lekarska
ORTO-MEDICA
Braci Niemojowskich 4
62-800 Kalisz
Poland
Zapisz się! Poinformujemy Cię o promocjach!
Realizacja Webpoland - Strony internetowe
Copyright © by ORTO-MEDICA. All rights reserved 2012