Staw kolanowy
Staw kolanowy jest jednym z największych i najbardziej złożonych funkcjonalnie i mechanicznie stawów organizmu. Wpłynęły na to lata ewolucji, podczas której człowiek wykształcił postawę dwunożną. Przeciążenia działające na staw kolanowy w trakcie wykonywania codziennych czynności, są znaczne, a siły działające na aparat więzadłowy mogą przekroczyć ciężar naszego ciała. Przez swoją złożoność staw kolanowy jest wyjątkowo podatny na różnorakie uszkodzenia, powodowane przez nadwagę, urazy, chorobę zwyrodnieniową czy inne. Bardzo ważne jest, aby nie lekceważyć nawet najdrobniejszych urazów, gdyż może to doprowadzić do poważniejszych konsekwencji.
Zmiany zwyrodnieniowo - zniekształcające stawu kolanowego są najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych oraz pogorszenia stanu ogólnego i funkcjonalnego chorego. Podczas przebiegu tego schorzenia zniszczeniu ulegają takie struktury jak chrząstka, która pokrywa powierzchnie stawowe, a także tkanka kostna znajdująca się poniżej, oraz torebka stawowa.

 

Do najważniejszych problemów zdrowotnych dotyczących stawu kolanowego należą:

 

Uszkodzenie łąkotek: Łąkotki są to chrzęstno-włókniste struktury, które z wyglądu przypominają przepołowioną pomarańczę. Na zagłębieniach, które tworzą dwie łąkotki występujące w kolanie opierają się kuliste powierzchnie stawowe kłykci kości udowej. Są dwa rodzaje uszkodzeń łąkotek.
Pierwszy to silne urazy skrętne kolana. Urazy tego typu często występują w sporcie i bywają połączone z uszkodzeniami chrząstki stawowej kolana i więzadeł. Drugie stanowią uszkodzenia o charakterze zwyrodnieniowym lub przeciążeniowym. W tym wypadku do uszkodzenia łąkotki dochodzi w wyniku sumowania się zmian degeneracyjnych, przeciążeń i mikrourazów w strukturze morfologicznej łąkotki. W zasadzie uszkodzone łąkotki można leczyć tylko chirurgicznie. Obecnie wszystkie zabiegi na łąkotkach wykonuje się artroskopowo. Artroskopia to małoinwazyjna technika używająca kamerę wraz z układem optycznym oraz mikronarzędzi. Chirurg najczęściej przez dwa kilkumilimetrowe nacięcia dostaje się do wnętrza stawu. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu wykonywanym przez anestezjologa.W przypadku uszkodzenia łąkotek możliwe są następujące czynności chirurgiczne:
• częściowe usunięcie uszkodzonej części łąkotki
• naprawa, czyli zeszycie uszkodzonej łąkotki przy użyciu wchłanianych szwów, zszywek, staplerów itd.
• przeszczep łąkotki
• proteza łąkotki
Decyzja o rodzaju zabiegu zostaje podjęta przez lekarza, po uprzedniej konsultacji z pacjentem.


Uszkodzenie chrząstki stawowej: Uszkodzenia chrząstki stawowej są często powodowane niestabilnością lub uszkodzeniami łąkotek. Tworzą się również w wyniku złamań śródstawowych oraz urazów bezpośrednich kolana. Często sprzyjającym czynnikiem chorób chrząstki kolanowej jest nadwaga, predyspozycja genetyczna oraz przeciążenia stawów.
Uszkodzenia chrząstki są bardzo dużym problemem terapeutycznym. Dużą rolę w jej leczeniu odgrywa nie tylko leczenie chirurgiczne, ale również odpowiednia rehabilitacja. W przypadku zmian obejmujących niewielki obszar, stosuje się następujące techniki:
• mikrozłamania (mikrofrakturacja),
• przeszczepy chrzęstno-kostne,
• hodowla chondrocytów,
• osteotomię,
• endoprotezy.


Uszkodzenie więzadeł kolana: Uszkodzenia więzadeł stawu kolanowego (skręcenie, rozluźnienie, naderwanie, zerwanie) występują coraz częściej i powinny być traktowane bardzo poważnie, gdy stabilność kolana ulega zachwianiu. Ważnym objawem uszkodzenia więzadła krzyżowego jest słyszalny trzask. Innym symptomem może być narastający z dnia na dzień krwiak oraz uczucie niestabilności kolana, tzw. „uciekanie” kolana. Leczenie może być zachowawcze tj. po nakłuciu kolana i usunięciu krwiaka stosuje się unieruchomienie oraz leczenie operacyjne.

Jeżeli doskwiera nam ból kolana, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Niezbędne jest wyleczenie wszystkich nieprawidłowości w obrębie stawu kolanowego. Istotnym elementem profilaktyki jest także dokładna rozgrzewka przed treningiem. Należy ostrożnie podchodzić do uprawiania sportu sezonowego, bez odpowiedniego przygotowania.
Pamiętajmy, że leczenie urazów w obrębie kolana jest bardzo trudne, a w niektórych przypadkach, może być niemożliwe doprowadzenie do całkowitego wyleczenia. Bardzo ważna jest troska o stawy i zapobieganiu ich nadmiernemu zużyciu

Przychodnia Lekarska
ORTO-MEDICA
Braci Niemojowskich 4
62-800 Kalisz
Poland
Zapisz się! Poinformujemy Cię o promocjach!
Realizacja Webpoland - Strony internetowe
Copyright © by ORTO-MEDICA. All rights reserved 2012