Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca sie leczeniem przyzębia.

Przyzębie to wszystkie tkanki łączące się w okolicy szyjki zęba, powodujące, że ząb tkwi mocno w kości. Jest to zarówno dziąsło, kość szczęki, jak i włókienka rozpięte między kością a korzeniem zęba. Chorobą przyzębia będzie więc zarówno pozornie błahe zapalenie dziąsła u osoby, która niedostatecznie szczotkuje zęby, jak i skomplikowane procesy chorobowe obejmujące kość i korzeń zęba, związane z występowaniem szczególnego rodzaju bakterii (nazywamy to periodontopatią) lub urazów przy wadzie zgryzu. Stan ten objawia się rozchwianiem i przemieszczaniem zębów, ich nadwrażliwością, krwawieniem z dziąseł, nieprzyjemnym zapachem z ust. W zaawansowanym stadium choroby dochodzi do utraty zębów. Dziedziczne występowanie choroby przyzębia jest niezmiernie rzadkie. Występowanie rodzinne wiąże się zwykle z brakiem nawyku u członków rodziny do regularnego usuwania raz na pół roku kamienia nazębnego.
Leczenie przyzębia obejmuje bardzo różne zabiegi, od najbardziej podstawowych (nauka szczotkowania, dobór środków mechanicznych i farmakologicznych do stosowania w domu) skaling, do skomplikowanych operacji na dziąsłach i kości. U niektórych pacjentów istnieje konieczność dodatkowego leczenia ortodontycznego aparatem stałym.

 

• Skaling - usunięcie kamienia i złogów nazębnych z górnego i dolnego łuku zębowego,

 

• Kiretaż - zabiegi na dziąsłach, mające na celu oczyszczenie kieszonek dziąsłowych oraz powierzchni korzeni zębów z czynników patogennych.

 

• Szynowanie zębów - po opanowaniu choroby przyzębia, jeśli zęby są rozchwiane, zakłada się szyny periodontologiczne. W indywidualnych przypadkach efekt szynowania zapewnią np. zblokowane korony protetyczne czyli most lub ortodontyczny retainer.
 

Przychodnia Lekarska
ORTO-MEDICA
Braci Niemojowskich 4
62-800 Kalisz
Poland
Zapisz się! Poinformujemy Cię o promocjach!
Realizacja Webpoland - Strony internetowe
Copyright © by ORTO-MEDICA. All rights reserved 2012